czwartek, 26 maja 2011

Dzień Matki


Żebyś zawsze pamiętała,
Żebyś mnie bliziutko miała,
Żebyś zdrowiem się cieszyła,
Żebyś uśmiechnięta była,
Żebyś nerwów nie traciła
oraz milion lat przeżyła.


Dzisiaj wszystkim mamom życzę wszystkiego najlepszego :))


W Egipcie Dzień Matki obchodzimy 21 marca,
jest to święto Eid El Umm, o którym mogliście przeczytać na blogu.



wtorek, 17 maja 2011

Zobaczcie koniecznie „Tajemnice Herhora”

Już niebawem, bo 24 maja, telewizja PLANETE rozpoczyna emisję dwuodcinkowego serialu Tajemnice Herhora w reżyserii Sławomira W. Malinowskiego. To produkowana od 2009 roku przez Leader Film epicka opowieść o Misji Skalnej prof. Andrzeja Niwińskiego, która w Deir el-Bahari w Egipcie poszukuje nietkniętego grobowca faraona Herhora. To epopeja o poszukiwaniu grobowca faraona Herhora w Deir El-Bahari na półce skalnej położonej 100 metrów nad świątynią Hatszepsut. Od 1999 roku trwają tam intensywne prace wykopaliskowe.

Zdjęcia do filmu były realizowane w lutym 2009 roku podczas kolejnego, dziesiątego sezonu badawczego, który... się nie odbył. Na przeszkodzie stanęły decyzje władz egipskich, które po przyjeździe członków Misji do Egiptu zablokowały rozpoczęcie prac. Mimo to, a może właśnie dlatego, ekipie filmowej udało się pokazać wszystkie wcześniejsze odkrycia potwierdzające przypuszczenia prof. Niwińskiego o istnieniu w tym niezwykłym miejscu grobowca faraona Herhora. Zostały one dokładnie objaśnione i pokazane na tle pełnej magii scenerii Teb Zachodnich, majestatycznego gebla i rozciągających się u jego stóp świątyń Mentuhotepa, Hatszepsut i Totmesa III.

Pierwsza część serii ukazuje historię Misji Skalnej, druga poświęcona jest grobowcom, którymi usiany jest gebel tebański. Ekipa filmowa odwiedziła m.in.: Drah Abu el-Naga, gdzie w 1914 roku odkryto ciekawy grobowiec, do którego wejście znajduje się pod dużym kamieniem. Howard Carter (odkrywca grobowca Tutanchamona) twierdzi, że jest to miejsce spoczynku Amenhotepa I. Widzowie zobaczą też wykuty wysoko w pionowej ścianie Babel Młalaki, czyli grób zawieszony. Inni nazywają go Babel Melek, co znaczy grób królewski. Został wykonany we wczesnej XVIII dynastii, prawdopodobnie dla kogoś z rodziny królewskiej. Pokazano także grób wysokiego urzędnika dworskiego z czasów króla Mentuhotepa z XI dynastii - Meketre. W 1920 roku ekspedycja Herberta Winlocka odkryła w nim 24 unikatowe drewniane modele. Jest to swego rodzaju trójwymiarowy obraz sprzed 40 wieków, przedstawiający codzienne życie starożytnych Egipcjan.

Uroku i tajemniczości całości serii dodają oryginalne hymny staroegipskie, a także niezwykła muzyka.

Film z cyklu: NASZA PLANETA

Tajemnice Herhora: U wrót Teb stubramnych (1/2)
Tajemnice Herhora: Między grobowcami (2/2)

dokumentalny, Polska, 2010, 50/53 min.
reżyser: Stanisław Malinowski



Poniżej terminy i godziny najbliższych emisji
:

wtorek, 24.05, godz. 20:45, odc. 1/2
wtorek, 24.05, godz. 21:40, odc. 2-ost.
sobota, 4.06, godz. 08:00, odc. 1/2
niedziela, 5.06, godz. 07:35, odc. 2-ost.

Dodatkowe informacje i zwiastun filmu:
http://www.planete.pl/dokument-tajemnice-herhora_35416

niedziela, 15 maja 2011

Z medycyną za pan brat, czyli zdrowie w Egipcie



Obtarte stopy, rozcięty palec, potłuczone kolano, czy ugryzienia owadów przydarzają się nie tylko dzieciom. Wakacyjne wyjazdy są pełne niespodzianek, nie zawsze tych dobrych. Lepiej być przygotowanym. Warto zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy z plastrami, bandażami, środkami dezynfekującymi i przeciwbólowymi. Środki przeciw owadom są niezbędne.

Najpowszechniejszymi problemami zdrowotnymi które mogą nam uprzykrzyć pobyt w Egipcie są kłopoty żołądkowe, wywołane wprowadzeniem do organizmu zupełnie innej flory bakteryjnej, a także różne dolegliwości spowodowane beztroskim wystawianiem się na słońce.

Szczepienia

Osoby wjeżdżające do Egiptu nie muszą mieć żadnych specjalnych szczepień. Powszechnie zalecane są szczepienia przeciwko tyfusowi oraz żółtaczce typu A i B. Można też zaszczepić się przeciwko zapaleniu opon mózgowych. W całym Egipcie poważnym problemem jest wścieklizna. Nie należy więc dotykać żadnych bezpańskich zwierząt.

Kłopoty żołądkowe

Woda z kranu jest silnie chlorowana i niesmaczna. Można używać jej do mycia zębów, ale nie należy jej pić. Mineralną wodę butelkowaną można kupić wszędzie, ale należy sprawdzić, czy jest fabrycznie zamknięta. Surowe warzywa i nieobrane ze skórki owoce należy myć dokładnie w czystej wodzie. W razie uczucia dyskomfortu woda z butelki z dodatkiem soku z cytryny powinna uspokoić żołądek. Więcej o zemście faraona można przeczytać na stronie kliniki.

Ogólne zalecenia

Należy nosić nakrycie głowy ocieniające twarz i kark, okulary słoneczne oraz używać kremu z filtrem UV odpowiednio dopasowanym do karnacji.

W Egipcie nie ma problemu z zakupem lekarstw. Można je nabyć w aptece bez recepty. Często to farmaceuta pełni rolę lekarza pierwszego kontaktu i pomaga wybrać odpowiedni lek w przypadku lżejszych schorzeń. Na ogół aptekarz mówi dobrze po angielsku, a kwalifikacje są godne zaufania. Aptekarz może też pomóc w znalezieniu lekarza.

Poniżej lista produktów, o które najczęściej pytają turyści w egipskich aptekach.

Problemy żołądkowe:

  • Antinal - (1 kapsułka 3 razy dziennie) - 5-20LE
  • Streptafenicol - (1 kapsułka 3 razy dziennie) - 10-15 LE
  • Dexim - (za pierwszym razem 2 tabletki, później po 1 tabletce 4 razy dziennie) - ok. 15 LE









Przeziębienia i przeciwbólowe:

  • Night&Day - rewelacyjne tabletki na przeziębienie w kolorze żółtym (na noc) i białym (dzień) - ok. 5 LE
  • 123 One Two Three - katar, bóle głowy, bóle, obniża gorączkę - 6 LE

Reumatyzm:

  • Voltaren - (gel) - 24 LE
  • Motelium - (lek homeopatyczny) - ok. 20 LE

Krople do oczu:

  • Visine - 12 LE (egipskie); 24 LE (importowane)
  • Prisoline - 12 LE (egipskie); 20 LE (importowane)

Zapalenie pęcherza moczowego:

  • Urinex - 4 LE
  • Zithromax - 55LE








Alergia (skóra):

  • Betaderm - krem - ok. 10 LE
  • Calcium - (wapno w tabletkach) - od 6 do 25 LE w zależności od wielkości opakowania
  • Calamyl Lotion (płynny puder)









Oparzenia słoneczne:

  • Aloe Vera Pantenol - (emulsja, gel, mleczko) - 28 LE (egipskie); 50 LE (importowane)
  • Calamyl Lotion (płynny puder)
Choroba morska i lokomocyjna:
  • Dramenex - 5 - 15LE












W przypadku poważniejszych schorzeń czy urazów można zadzwonić do polskiej kliniki w Hurghadzie, z którą współpracuje większość polskich biur podróży. Klinika mieści się w centrum Hurghady, w przepięknej dzielnicy willowej.

HURGHADA CLINIC
Villa 191, Mubarak 6
Hurghada, Read Sea
Egypt
Tel. alarmowy (24/7): +20100787600,
http://www.hurghada-klinik.pl

***

Klinika w Sharm el Sheikh

PREMIUM medical Clinic
miesci sie w Rivierze,
Naama Bay, Sharm el Sheikh,
Serwis medyczny prowadzony jest 24 h/na dobę
każdego dnia przez cały tydzień .
Pacjenci Nie ponoszą żadnych opłat
związanych z asortymentem medycznym, transportem do kliniki.
Opieka polskiego menadżera :)

Numer kontaktowy + 20171108870



piątek, 13 maja 2011

Świątynia Hatszepsut, jedynej kobiety - faraona.

Od kiedy Europejczycy zaczęli interesować się Egiptem, świątynie i grobowce w Deir el-Bahari przyciągały uwagę swą niezwykłością. Szczególną atrakcją była i ciągle jest tarasowa świątynia grobowa królowej Hatszepsut.


Świątynia Hatszepsut zwana "Świątynią Milionów Lat" to egipska budowla sakralna zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari (Teby) w XV w. p.n.e. przez budowniczego Senenmuta jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut.

Świątynia ta znajduje się po przeciwnej stronie masywu górskiego w kształcie piramidy, która góruje nad Doliną Królów.

zdjęcie: Mohammed Fathy


Świątynia, w znacznej części wykuta w skale, składa się z trzech, ułożonych kaskadowo tarasów.

Widok na świątynię z półki skalnej:

Rampy zdobione były sokołami. Droga do najniższego tarasu, prowadziła pomiędzy obeliskami i posągami sfinksów. Drugi taras ozdobiony był licznymi reliefami, przedstawiającymi sceny z życia królowej. Pomiędzy kolumnami świątyni przechadzają się Egipcjanie, strażnicy świątyni.




Na górnym tarasie znajdował się dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca. Na środkowym tarasie z lewej strony zbudowano kaplicę Hathor, a po prawej Anubisa.







Rekonstrukcja świątyni wykonywana jest przez polską misję archeologiczną.



W 1960 roku prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął polski okres prac archeologicznych i rekonstrukcyjnych, które dużym stopniu są kontynuacją działań misji brytyjskiej. Polacy zajmują się przede wszystkim rekonstrukcją górnego tarasu świątyni Hatszepsut.



W 2002 roku świątynia została udostępniona zwiedzającym. Pamiętajcie o zabraniu wody i okryciu głowy i ramion przed palącym słońcem. Przy wejściu spodziewajmy się kontroli zawartości torebek i plecaków. Do samej świątyni można podjechać wagonikami lub dojść pieszo.








To, co się udało dokonać przez trzydzieści lat burzliwego życia królowej Hatszepsut, kobiecie ambitnej i z charakterem, wystarczyłoby na obdzielenie kilku innych faraonów potężnego kraju nad Nilem. Po kilkunastu latach panowania królowa jednak nagle znika z kart historii Egiptu.

źródło: google

Dlaczego...?
O tym będziecie mogli przeczytać w kolejnym poście ;)

wtorek, 10 maja 2011

Cairo Time



Reżyser Ruba Nadda bardzo subtelnie przedstawiła historię Europejki Juliette Grant i Araba Tareqa Khalifa, którzy po dość nieoczekiwanym zrządzeniu losu są zmuszeni spędzić ze sobą kilka dni - jako nowo poznani, zaczynają znajomość od wzajemnego respektowania światów i kultur, z których pochodzą. Ale czas, który spędzą razem w Kairze, dla obojga okaże się być wyjątkowy.

Juliette przybywa do Kairu po raz pierwszy, ma się tu spotkać z mężem, pracownikiem ONZ. Na miejscu dowiaduje się, że został on tymczasowo oddelegowany do Strefy Gazy i że podczas jego nieobecności towarzyszyć jej będzie jego dawny przyjaciel i współpracownik - Tareq. Z początku niezbyt zadowolona, nieufnie podchodzi do zmian w planach.

Z czasem zaczyna jednak poznawać Kair, jego mieszkańców i przede wszystkim - swojego towarzysza. Niejako skazani na siebie obrotem spraw, oboje starają się jakoś odnaleźć w sytuacji - Tareq chce pokazać Kair i egipski sposób życia, Juliette okazuje się ciekawą i otwartą turystką.

W miarę coraz ciekawszego i coraz bardziej intensywnego spędzania ze sobą danego im czasu, powoli odkrywają, że znaczą dla siebie więcej niż osoby, którym tylko przyszło pobyć razem przez kilka dni, a Kair nie jest już dla nich jedynie miejscem, w którym się to odbywa, ale że stał się bardzo malowniczym tłem dla rodzącej się wzajemnej fascynacji.

Czy dane im jednak będzie sprawdzić, jak daleko ta fascynacja może się rozwinąć?
Czy nie odezwą się w nich dotychczasowe zobowiązania -
zarówno do obranego trybu życia, jak i miejsc, z których pochodzą?

Przekonajcie się sami...

Film mimo swej przewidywalności, prostej fabuły i wielu nie domówień ma swój urok. Muzyka i zdjęcia są bajeczne. Moja ocena to 9/10.




Na dobranoc zapraszam do posłuchania ścieżki dźwiękowej z filmu Cairo Time.

Mogłabym słuchać Yana Tiersena godzinami.



poniedziałek, 2 maja 2011

Mniej niż miesiąc...

Został mniej niż miesiąc do dnia planowanego wylotu. Bilety zakupione. Wybrałyśmy przelot + pobyt w hotelu, gdyż po przekalkulowaniu różnicy w cenie zakupu samego biletu i wynajmu mieszkania od samego początku wyszło mniej więcej na to samo. Tak więc naszą wyprawę zaczynamy od wypoczynku :)

Przed wylotem trzeba też pomyśleć o ubezpieczeniu na czas pobytu w Egipcie (mój wybór padł na kartę EURO26 WORLD). W razie problemów zdrowotnych w Hurghadzie jest polska klinika Hurghada Global Clinic, otwarta 24/7 (nagłe zachorowania: +20175020737).

Pozostałe sprawy formalno - biurowe to sprawy związane z prowadzeniem rachunku za granicą (PKO BP ma teraz fajną ofertę wypłat z bankomatów na całym świecie za darmo), co mnie bardzo cieszy :)

Mieszkanie mamy zamiar znaleźć na miejscu, podczas naszego pobytu w hotelu. Nie będzie to trudne, gdyż mieszkań do wyboru, do koloru, za rozsądną cenę można znaleźć sympatyczne mieszkanie w dobrej cenie.

Z uwagi na nie do końca ustabilizowaną sytuację w Egipcie warto zgłosić swój czasowy pobyt w Egipcie na stronie ambasady. Tutaj można pobrać formularz zgłoszeniowy: http://www.e-konsulat.gov.pl

Wizę wymaganą w Egipcie zakupimy na lotnisku (15$), jest ona ważna przez miesiąc. Po tym terminie możemy przedłużyć wizę na miejscu w Biurze ds. Paszportów i Imigracji (takie biura znajdują się m. in. w Mugamma w Kairze, w Aleksandrii, Luksorze, Asuanie, Suezie, El Tour –80 km od Sharm el Sheikh, Marsa Matruh czy Ismailii). Na przedłużenie wizy mamy 15 dni od daty wygaśnięcia jej ważności (wtedy zapłacimy tylko za wniosek, ok. 8 LE – w przeciwnym razie będzie nas to kosztowało 100 LE). Potrzebne nam będzie zdjęcie paszportowe. Wizę możemy przedłużyć na 1 lub 3 miesiące – zostaniemy zapytani o cel pobytu, miejsce zakwaterowania, ewentualną pracę.
źródło: http://www.abcegipt.pl/pokaz/wizy_i_paszport.html

To chyba tyle o wstępnych przygotowaniach do wyjazdu. Następny krok to pakowanie... :)) i tu będzie śmiesznie, bo w jaki sposób upchnąć wszystkie niezbędne rzeczy do jednej walizki :D

Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: