sobota, 31 lipca 2010

Pół-człowiek, pół-lew - Sfinks

"Sfinks jest kryształowy. Podchodzę do niego i dotykam powierzchni. W górze widzę różne kamienie lub kryształy, jak diamenty, rubiny, szmaragdy. Tworzą sieć. Ktoś, ja lub ktoś z zewnątrz nazywa kryształy czakrami. Wypowiadam jakieś słowa w obcym języku. Trochę się dziwię, ale po chwili poddaję się. Sfinks odzyskuje swoją formę. Wcześniej był nadłamany i w niektórych miejscach pokruszony. Odłamki znowu łączą się z całością." /źródło/



Słowo "sfinks" wywodzi się z greckiego Σφίγξ, powstałego prawdopodobnie od czasownika σφίγγω (sphíngō) - "dusić". Być może zostało ono stworzone przez osoby, które obserwowały sposób polowania lwic, które zaciskają zęby na szyi swojej ofiary i czekają na jego uduszenie. Jednak historyk Susan Wise Bauer twierdzi, że greckie słowo "sfinks" powstało na skutek zniekształcenia egipskiego szesepankh, oznaczającego "żyjący obraz". Według niej odnosiło się ono raczej do posągów sfinksów, które zostały wyrzeźbione z "żywej skały" (tzn. kamienia, który znaleziono na miejscu budowy, a nie np. sprowadzono z kamieniołomów), a nie na określenie mitycznego stworzenia. źródło: wikipedia



Jaką tajemnicę kryje postać przedstawiająca pół-człowieka, pół-lwa stojącego na straży piramid w Gizie? Zwrócony twarzą na wschód, gdzie wyłania się słońce, Sfinks z Gizy od setek lat jest źródłem mitów i legend. Tajemniczą statuę -symbol Egiptu- zawsze otaczała aura tajemniczości.



Zagadka Sfinksa:

W greckich mitach pojawiała się informacja, że Sfinks miał strzec wejścia do greckiego miasta Teby i zadawać przechodzącym wędrowcom zagadkę. Tylko udzielenie prawidłowej odpowiedzi uprawniało do przejścia.

"Co to za zwierzę, obdarzone głosem, które z rana chodzi na czworakach, w południe na dwóch nogach, a wieczorem na trzech?"

Sfinks dusił każdego, kto nie potrafił udzielić prawidłowej odpowiedzi. Zagadkę rozwiązał dopiero Edyp, który odpowiedział: Człowiek chodzi rano, to jest w dzieciństwie na czworakach; gdy urośnie, staje się zwierzęciem dwunożnym; a w starości, która jest życia wieczorem, podpiera się laską, jakby mu trzecia noga przybyła.


CIEKAWOSTKI

Posąg wykuty jest w monolitycznej skale pozostałej po wydobywaniu kamienia na odległą o 330 m. Wielką Piramidę, zbudowany został przez faraona Chefrena (głowa Sfinksa jest najwyraźniej jego portretem).

Posąg ten ma ciało lwa i ludzką głowę, ma wymiary 20 m wysokości i 73 m długości. W najszerszym miejscu twarz ma ponad 4 m.

Relatywnie mała w stosunku do korpusu głowa wskazuje, że Sfinks mógł mieć inne oblicze, które zostało zmieniane na przełomie wieków. Zdaniem uczonych ogromna głowa lwa została wyrzeźbiona w Dolinie Nilu, kiedy krainę tę pokrywały jeszcze zielone trawy sawanny - 8000 lat temu. W ciągu tysięcy lat głowa podlegała licznym przeróbkom, aż w końcu osiągnęła dzisiejszy kształt.

Posąg często przysypywał piasek. Do 1926 r. Sfinks był zagrzebany po szyję w piasku. Ostatnio został poddany konserwacji w latach 90. ubiegłego wieku.

W czasie wykopalisk odkryto istnienie kilku nie zbadanych tuneli i dużego prostokątnego pomieszczenia 5 m pod przednimi łapami Sfinksa.

Poza najbardziej znanym Sfinksem z Gizy posągi sfinksów możemy spotkać także w Karnaku. Pojawiały się one także przed grobowcami następnych faraonów. Wiele z nich zamiast głów ludzkich miało głowy baranie.


Aleja sfinksów z baranimi głowami strzegąca wejścia do kompleksu świątyń w Karnaku.




Charakterystyczne cechy kota-sfinksa

  • wygląda na bezwłosego, w dotyku gorący i delikatny
  • dopuszczalne jest bardzo krótkie owłosienie na nosie, uszach, ogonie (u samców na jądrach)
  • uszy duże, odstające
  • oczy (kształtu cytryny) skośne do góry w kierunku uszu
  • głowa smukła, dłuższa niż szersza
  • nos i kości policzkowe mocno zarysowane
  • dobrze zbudowane ciało, średniej budowy, z szerszą klatką piersiową
  • sfinks ma długie łapy i ogon w porównaniu do innych ras
Pierwszy kot-sfinks narodził się w miocie zwykłych kotów krótkowłosych w 1966 w Toronto w Kanadzie, więc z egipskim sfinksem nie ma praktycznie nic wspólnego ;)


Kot Sfinks źródło

niedziela, 25 lipca 2010

Słówka na niedzielę - lesson 11



W Egipcie mamy cztery rodzaje klimatu: śródziemnomorski na wybrzeżu w pobliżu Aleksandrii, półpustynny w okolicach Kairu, umiarkowany wzdłuż doliny Nilu i pustynny na południu kraju.

Dzisiaj w Hurghadzie mamy ok. 40'C.



Temperatura wody na dzień dzisiejszy:


Tak więc na dzisiaj zaplanowałam kilka przydatnych zwrotów i słówek o pogodzie.

Teraz mamy lato/zimę - ihna dilwa'ti fi s-ser/fi s-sita

Jaka jest dzisiaj pogoda? - izzayy ig-gaww innaharda?

Dzisiaj jest piękna/ładna pogoda - ig-gaww' gamil/latif innaharda

Pogoda jest niezbyt ładna - ig-gaww' mish kwayyis

Dzisiaj jest ciepło - innaharda dafi
gorąco - harr
zimno - badr

Ile stopni jest dzisiaj? - daragit il-harara kam innaharda?

Dzisiaj jest 35' w słońcu/w cieniu - innaharda hamsa w-arba'in daraga fi s'sams/fi d-dill

Jest mi gorąco/zimno - ana harran / bardan

Pada deszcz - id-dinya bitmattar

Wieje silny wiatr - id-dinya hawa sdid

bezchmurny - safi
burza - asifa
burza piaskowa - asifa ramliyya
ciepło - dafa
deszcz - matar
gwiazda - nigma
księżyc - amar
powietrze - hawa
słońce - sams
śnieg - talg
upał - harara
wiatr - rih
pory roku - fasl



czwartek, 22 lipca 2010

Ludzie boją sie czasu, czas boi się piramid...


"Monumentalne, kryjące licząca kilka tysięcy lat tajemnicę piramidy przyciągają miliony turystów z całego świata. Każdy chce stanąć pod piramidą Cheopsa, dotknąć absolutu i powiedzieć, że widział jeden z siedmiu cudów świata."



Giza to płaskowyż na zachód od Kairu, granica pomiędzy pustynią a roślinnością delty Nilu, gdzie przebiegała dawniej granica pomiędzy Górnym a Dolnym Egiptem. Kiedyś była to nekropolia, do której prowadziła droga z Heliopolis a także kanał wykopany w czasach IV dynastii. Dziś Giza traktowana jest jak dzielnica Kairu.

Od ponad 5000 lat znajdują się tam trzy cuda starożytnego świata - wielkie piramidy, a niedaleko nich wznosi się ogromny posąg Sfinksa.


Największa z piramid, zwana inaczej Wielką Piramidą to grobowiec faraona Cheopsa (Chufu), powstała jako pierwsza. Zbudowana została jako grobowiec ok. 2575 r p.n.e. na rozkaz Cheopsa (Chufu, syn Snoforu i królowej Hetepheres) faraona IV dynastii.

Piramida stojąca pośrodku, zbudowana jako druga, jest nieco mniejsza i należy do syna Cheopsa, Chefrena. Zbudowana została ok. 2540 r p.n.e.. Chefren był czwartym władcą starożytnego Egiptu IV dynastii. Był synem Cheopsa i ojcem Mykerinosa. Za jego panowania zbudowano również Sfinksa.

Trzecia, znacznie mniejsza, jest piramidą faraona Mykerinosa, wnuka Cheopsa. Zbudowana została ok. 2525 r p.n.e.


Widok na piramidy od strony Kairu.





Piramid można dotknąć, wspiąć się na nie, można do woli spacerować pomiędzy nimi. Należy tylko być przygotowanym na zbyt natarczywych sprzedawców lub chętnych, którzy za zrobienie zdjęcia, za pozowanie do zdjęcia, jakąkolwiek przysługę domagają się bakszyszu, który jest silnie wpisany w egipską mentalność.




Spod piramid rozciąga się wspaniała panorama Kairu, miasta tysiąca minaretów.



Można skorzystać z propozycji przejażdżki na wielbłądzie lub rikszą, jednak należy wcześniej ustalić cenę tej przyjemności, aby uniknąć nieprzyjemności...




środa, 14 lipca 2010

Czas relaksu...

Za oknem żar tropików, dzisiaj 33' w cieniu tylko palm i morza nie widać...
No cóż, na wakacje w Egipcie zostaje mi jeszcze trochę poczekać...
Tymczasem zrelaksujmy się przy egipskiej muzyce :))


sobota, 3 lipca 2010

Wycieczki fakultatywne - Giftun Island



Giftun - Wyspa Koralowa

Jedną z wielu wycieczek fakultatywnych, na jakie można wybrać się podczas pobytu w Hurghadzie jest rejs na wyspę Giftun połączony ze snurkowaniem.

zdjęcie zapożyczone z serwisu http://www.hurghada.com/map.aspx

Podczas moich kilku pobytów w Egipcie zawsze korzystam z wycieczek oferowanych przez aquacentrum Red Sea Quality, które stacjonuje na plaży ROMA BEACH.

Zbiórka na plaży przy aquacentrum o 8:45 am. W cenie wycieczki (18$) zawarte jest wypożyczenie sprzętu ABC do snurkowania (płetwy, rurka, maska). Podczas rejsu przewidziane są dwie przerwy na snurkowanie z przewodnikiem.

Ważne jest, aby zapamiętać nazwę łódki z której schodzimy na snurkowanie, gdyż najczęściej kilka stateczków cumuje obok siebie i łatwo jest się pomylić i wejść na podobny, lecz nie "nasz" statek.


Dla tych, którzy nie czują się zbyt pewnie w wodzie, a chcą podziwiać cudne rafy koralowe oferowane są kapoki.



Na statku nie sposób się nudzić, gdyż załoga organizuje czas turystom przygotowując zagadki, rebusy, konkursy, tworząc origami z ręczników i zachęcając do wspólnego śpiewania i tańczenia.



Na łodzi zapewniony jest lunch, napoje zimne i gorące oraz świeże owoce. Po lunchu podpływamy łódkami na wyspę, gdzie mamy czas wolny przeznaczony na relaks w rajskiej scenerii wyspy.



Na wyspie znajduje się też Mahmya - kompleks wypoczynkowy (m. in. restauracja & beach bar) w bajkowej scenerii z pięknym widokiem na Red Sea.




Powrót około godziny 16:00. Podczas rejsu często zdarza się spotkać delfiny, które radośnie podpływają zwabione nawoływaniem Egipcjan.



Pamiętajmy, że rafa koralowa jest bogactwem narodowym Egiptu i wyciąganie oraz wywożenie koralowców oraz muszli jest zakazane. Kara w przypadku znalezienia w bagażu koralowca wynosi około 2000 USD!