„Allahu akbar” – jak potężna pieśń płynie z tysiąca minaretów przez cały Kair. To nawoływania muezinów do modlitwy.
Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Allahowi, niezależnie od jego architektury. Najstarsze i najpiękniejsze meczety znajdują się w samym sercu islamskiego Kairu.
Kairskie meczety, często noszą imię sułtana dla którego zostały wybudowane. Np. meczet , który my odwiedziliśmy to meczet Al-Azhar, a także najstarszy uniwersytet na świecie (970r.), jeden z pierwszych meczetów w Kairze.
Do meczetu wchodzimy boso i w odpowiednim ubraniu. Buty zdejmujemy przed wejściem do meczetu, zważając na to, by bosą stopą nie dotknąć ziemi, stąpamy tylko po dywanach prowadzących do wnętrza meczetu. Ramiona i włosy muszą być zakryte.
Kobiety w naszej grupie otrzymały szaty, które zasłaniają włosy i odkryte ramiona i nogi.
Na środku dziedzińca znajduje się fontanna, w której wierni obowiązkowo wykonują ablucję (obmycie się) przed każdą modlitwą.
Ponieważ wykorzystywanie ludzkich bądź zwierzęcych wizerunków w zdobieniach jest zabronione w Islamie, głównym motywem dekoracyjnym w meczecie są wzory roślinne i geometryczne.
Najważniejszą częścią meczetu jest wnęka wskazująca kierunek Mekki – najświętszego miejsca islamu, tzw. mihrab.
Każdy muzułmanin w czasie modlitwy musi być skierowany twarzą w tym kierunku. Wzory na dywanie dodatkowo podkreślają kierunek modlitwy.
Koran (arab. القُرْآن Al-Qur’ān) – to święta księga islamu. Jego nazwa oznacza recytację. Koran stanowi podstawę kultury muzułmańskiej i jest głównym źródłem tejże wiary.
Każdy dorosły muzułmanin powinien pięć razy dziennie odbyć rytualną modlitwę. Pierwszą przed wschodem słońca (fadżr), w południe (zuhr), po południu (asr), po zachodzie Słońca (maghrib) i wieczorem (isza'a).
Poza religijną rolą meczet pełni również ważną społeczną rolę. To tutaj zbiera się pieniądze na różne cele, tu muzułmanie wymieniają się poglądami, tu przychodzą również często poza czasem modlitwy.
Zacieniony dziedziniec meczetu czy też jego wnętrze są miejscem, gdzie można spokojnie odpocząć w chłodzie i zadumie. Wyłożona dywanem podłoga sprawia, że przebywający w meczecie często na niej leżą czy nawet idą spać.
Inną bardzo istotną rolą meczetu jest jego funkcja edukacyjna. Szkółki koraniczne na poziomie podstawowym (tzw. kuttaby) mieszczą się obok meczetów, a często nauczanie ma miejsce w samym meczecie. Dawniej wielu chłopców na tym etapie kończyło swoją edukację., a i dziś nie należy to do rzadkości. Przy meczecie działają też madrasy – wyższy stopień w szkolnictwie związanym z meczetem. Co warto podkreślić, w meczetach naucza się nie tylko religii, ale i wiedzy ogólnej czy języka arabskiego. Obok meczetu znajdują się często także biblioteki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz