piątek, 13 maja 2011

Świątynia Hatszepsut, jedynej kobiety - faraona.

Od kiedy Europejczycy zaczęli interesować się Egiptem, świątynie i grobowce w Deir el-Bahari przyciągały uwagę swą niezwykłością. Szczególną atrakcją była i ciągle jest tarasowa świątynia grobowa królowej Hatszepsut.


Świątynia Hatszepsut zwana "Świątynią Milionów Lat" to egipska budowla sakralna zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari (Teby) w XV w. p.n.e. przez budowniczego Senenmuta jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut.

Świątynia ta znajduje się po przeciwnej stronie masywu górskiego w kształcie piramidy, która góruje nad Doliną Królów.

zdjęcie: Mohammed Fathy


Świątynia, w znacznej części wykuta w skale, składa się z trzech, ułożonych kaskadowo tarasów.

Widok na świątynię z półki skalnej:

Rampy zdobione były sokołami. Droga do najniższego tarasu, prowadziła pomiędzy obeliskami i posągami sfinksów. Drugi taras ozdobiony był licznymi reliefami, przedstawiającymi sceny z życia królowej. Pomiędzy kolumnami świątyni przechadzają się Egipcjanie, strażnicy świątyni.




Na górnym tarasie znajdował się dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca. Na środkowym tarasie z lewej strony zbudowano kaplicę Hathor, a po prawej Anubisa.







Rekonstrukcja świątyni wykonywana jest przez polską misję archeologiczną.



W 1960 roku prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął polski okres prac archeologicznych i rekonstrukcyjnych, które dużym stopniu są kontynuacją działań misji brytyjskiej. Polacy zajmują się przede wszystkim rekonstrukcją górnego tarasu świątyni Hatszepsut.



W 2002 roku świątynia została udostępniona zwiedzającym. Pamiętajcie o zabraniu wody i okryciu głowy i ramion przed palącym słońcem. Przy wejściu spodziewajmy się kontroli zawartości torebek i plecaków. Do samej świątyni można podjechać wagonikami lub dojść pieszo.








To, co się udało dokonać przez trzydzieści lat burzliwego życia królowej Hatszepsut, kobiecie ambitnej i z charakterem, wystarczyłoby na obdzielenie kilku innych faraonów potężnego kraju nad Nilem. Po kilkunastu latach panowania królowa jednak nagle znika z kart historii Egiptu.

źródło: google

Dlaczego...?
O tym będziecie mogli przeczytać w kolejnym poście ;)

2 komentarze:

  1. O jakich dokonaniach królowej piszesz?, a którymi dałoby się obdzielić innych faraonów/których na przykład?/

    wnikliwy czytacz:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń