czwartek, 22 lipca 2010

Ludzie boją sie czasu, czas boi się piramid...


"Monumentalne, kryjące licząca kilka tysięcy lat tajemnicę piramidy przyciągają miliony turystów z całego świata. Każdy chce stanąć pod piramidą Cheopsa, dotknąć absolutu i powiedzieć, że widział jeden z siedmiu cudów świata."



Giza to płaskowyż na zachód od Kairu, granica pomiędzy pustynią a roślinnością delty Nilu, gdzie przebiegała dawniej granica pomiędzy Górnym a Dolnym Egiptem. Kiedyś była to nekropolia, do której prowadziła droga z Heliopolis a także kanał wykopany w czasach IV dynastii. Dziś Giza traktowana jest jak dzielnica Kairu.

Od ponad 5000 lat znajdują się tam trzy cuda starożytnego świata - wielkie piramidy, a niedaleko nich wznosi się ogromny posąg Sfinksa.


Największa z piramid, zwana inaczej Wielką Piramidą to grobowiec faraona Cheopsa (Chufu), powstała jako pierwsza. Zbudowana została jako grobowiec ok. 2575 r p.n.e. na rozkaz Cheopsa (Chufu, syn Snoforu i królowej Hetepheres) faraona IV dynastii.

Piramida stojąca pośrodku, zbudowana jako druga, jest nieco mniejsza i należy do syna Cheopsa, Chefrena. Zbudowana została ok. 2540 r p.n.e.. Chefren był czwartym władcą starożytnego Egiptu IV dynastii. Był synem Cheopsa i ojcem Mykerinosa. Za jego panowania zbudowano również Sfinksa.

Trzecia, znacznie mniejsza, jest piramidą faraona Mykerinosa, wnuka Cheopsa. Zbudowana została ok. 2525 r p.n.e.


Widok na piramidy od strony Kairu.





Piramid można dotknąć, wspiąć się na nie, można do woli spacerować pomiędzy nimi. Należy tylko być przygotowanym na zbyt natarczywych sprzedawców lub chętnych, którzy za zrobienie zdjęcia, za pozowanie do zdjęcia, jakąkolwiek przysługę domagają się bakszyszu, który jest silnie wpisany w egipską mentalność.




Spod piramid rozciąga się wspaniała panorama Kairu, miasta tysiąca minaretów.



Można skorzystać z propozycji przejażdżki na wielbłądzie lub rikszą, jednak należy wcześniej ustalić cenę tej przyjemności, aby uniknąć nieprzyjemności...




1 komentarz:

  1. Jestem zachwycona Twoim blogiem. Świetnie pokazujesz dla nas ten egzotyczny kraj. Tyle ciekawych informacji. Gorąco pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: