środa, 13 czerwca 2012

El Quseir - oaza spokoju...



Ciche i spokojne, egipskie miasteczko El-Quseir usytuowane jest ok. 150 km na południe od Hurghady wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. Poniżej na południe od Quseir w odległości ok. 80 km znajduje się miejscowość Marsa Alam. Z jednej strony bogactwo Morza Czerwonego, z drugiej strony ląd z pasmem gór i zatopionymi w pustyni oazami.







Miasteczko liczy sobie ok. 5000 lat, a jego starożytna nazwa to Leucus Limen.



El-Quseir leży na wysokości starożytnych Teb, a obecnego Luksoru. Miasteczko ma unikalne położenie ze względu na bliską odległość od rzeki Nil. Ma długą i bogatą historię jako jeden z głównych portów Morza Czerwonego. To miejsce stało się jednym z najważniejszych portów w Egipcie.



Czarna glinka z Morza Czerwonego bardzo dobrze wpływa na stan skóry, ale jest również świetnym materiałem wykorzystywanym do świetnej zabawy na brzegu morza w upalny dzień ;)





W czasach faraonów z El-Quseir wypływały statki do krainy Punt po przyprawy, ozdoby i złoto. To właśnie z El Quseir jedyna kobieta-faraon, królowa Hatszepsut wyruszyła na wyprawę do mistycznego afrykańskiego kraju Punt, co uwieczniono na ścianach świątyni w Deir el-Bahari w Luksorze. Legenda głosi, że wyprawa wróciła z dwoma żywymi panterami i 31 rodzajami drogich kadzideł. Makietę takiego starożytnego statku możemy zobaczyć na wystawie w twierdzy sułtana Selima.




Miasteczko posiada mały, ale znaczący port, przez który prowadził szlak handlowy, sprowadzający m.in. przyprawy z Indii do Wielkiej Brytanii. Port jest znany także z eksportu fosforanów, wydobywanych i poddawanych obróbce w pobliskiej fabryce.




Z zabytków zachował się meczet z XII wieku i XIX-wieczny szpital dla pielgrzymów do Mekki, ponieważ El Quseir był także ważnym punktem dla pielgrzymów podróżujących do Mekki. Na ścianach wielu domów możemy zobaczyć rysunki upamiętniające pielgrzymkę domowników do Mekki.











Znajduje się tu również XIV-wieczna twierdza sułtana Selima, która wciąż stoi w centrum miasta. Wojska Napoleona zajęły twierdzę w 1799 roku, umacniając go armatami zamontowanymi wysoko na ścianach.






Otwarcie Kanału Sueskiego w 1869 roku doprowadziło do upadku Quseir i jego twierdzy.



Niedawno odrestaurowany fort jest dostępny dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć wystawy lokalnej historii, archeologii i kultury. W centrum twierdzy znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta.




Dziś jest to spokojna miejscowość z piaszczystymi plażami, krystalicznie czystą wody i rafami koralowymi. Rejon ten jest szczególnie polecany dla płetwonurków ze względu na występowanie grupy manatów - krów morskich. El-Quseir to wspaniałe miejsce do uprawiania nurkowania w świecie bajecznie kolorowych raf Morza Czerwonego.

Wybrzeże jest pokryte namorzynowe bagna i dziewicze zatok i zatoczek.



czwartek, 7 czerwca 2012

Zapraszam na souk


Hurghada dzieli się na kilka dzielnic. Jedną z nich jest Dahar, najstarsza część miasta. Mieści się tu największy bazar w mieście.





Na bazarze, zwanym także souk'iem, możemy kupić świeże owoce, warzywa, aromatyczne zioła i  przyprawy.  Smaki i zapachy na souku potrafią odurzyć każdego i sprawią, że spacer po bazarze zapadnie głęboko w pamięć.

Sezon na mango w Egipcie trwa latem.


 Za to egipski sezon truskawkowy przypada na okres zimowy.















Ceny przy produktach są napisane po arabsku. Warto się przygotować przed wyprawą na souk i nauczyć się cyfr. Zobaczycie, mina sprzedawcy bezcenna, gdy bezbłędnie radzimy sobie z odczytaniem cyfr na etykietkach :) do tego jeszcze kilka słówek  TU i TU   przydatnych przy zakupach i zdumienie rośnie :)








Na souku zachwyci nas ogrom kolorów, smaków i zapachów.



Można tu także zakupić świeże ryby oraz owoce morza.

 




 Sprytni sprzedawcy znajdą sporo sposobów, aby więcej zarobić na sprzedawanych produktach...


... to przecież łatwe, napoimy gołębia woda i już będzie cięższy, a co za tym idzie droższy ;)

A może króliczka?







Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: