czwartek, 28 października 2010

"WITAJCIE W EGIPCIE"

"WITAJCIE W EGIPCIE"




źródło: www.herhor.org

W kwietniu br. na prestiżowym Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów Media-travel w Łodzi odbyła się premiera filmu dokumentalnego stworzonego przez uczestników Misji Skalnej w Deir el-Bahari: Dariusza Dudziaka, Mariusza Wajdę i Kamila Zacherta. Film "Witajcie w Egipcie" zdobył wtedy wyróżnienie za "walory poznawcze i autorskie - indywidualne podejście do tematu oraz pomysł na narrację filmową".

Ekipa filmowców przyjeżdża do Egiptu, żeby nakręcić film o starożytnych zabytkach Luksoru i Teb Zachodnich. W Kairze spotyka profesora Andrzeja Niwińskiego, kierownika polskiej Misji Skalnej w Deir el-Bahari. Archeolog oprowadza ją po najwspanialszych świątyniach i grobowcach w Dolinie Królów i zaprasza do domu swojego przyjaciela, rajsa Ragaba. Razem uczestniczą w ceremonii otwarcia Muzeum Howarda Cartera w 87 rocznicę odkrycia skarbów Tutanchamona. Filmowcy dołączają do zespołu naukowców, którzy prowadzą wykopaliska na półce skalnej 100 metrów ponad świątynią Hatszepsut. Poszukują tam sekretnego grobu faraona.

Autorzy filmu dużo miejsca poświęcają współczesnemu Egiptowi i jego mieszkańcom. Uczestnicząc wraz z nimi w codziennym życiu wsi Gurna, poznajemy tradycyjną kuchnię i zwyczaje. Pracując z archeologami, zbliżamy się do granic ludzkiej wiedzy. To prawdziwy obraz gorącego Egiptu, jakiego nie widać z okien klimatyzowanych autobusów. Film polecany jest podróżnikom, którzy chcą doświadczyć potęgi i geniuszu starożytnych Egipcjan w kontekście kultury muzułmańskiej i osiągnięć nauki.

"Witajcie w Egipcie"
Film dokumentalny, 73 min., HD, DVD, rok produkcji: 2010, premiera 21 IV 2010
Produkcja: Studio filmowe MAX Mariusz Wajda, Kołobrzeg




Polsko - egipska Archeologiczna i Geologiczna Misja Skalna powstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej - prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: