środa, 14 kwietnia 2010

Chamsin i burze piaskowe


Chamsin /chamsun/, gorący, porywisty, suchy, południowy lub południowo-wschodni wiatr pustynny, wiejący w Afryce Północnej, nad Morzem Śródziemnym, na Półwyspie Arabskim i na przyległych obszarach (np. nad Morzem Czerwonym), nazywany lokalnie np. samum i sirocco. Wywołuje on burze piaskowo-pyłowe i bywa uciążliwy przy korzystaniu z kąpieli
i nurkowaniu w Morzu Czerwonym.

Występuje najczęściej tuż przed nadejściem frontu chłodnego i wieje bardzo krótko (15-20 min.). Porywy chamsin niosą wielkie ilości pyłu i piasku, temperatura powietrza wzrasta do ok. 40°C, a wilgotność szybko spada (do 10%). Wieje najczęściej od kwietnia do czerwca, zazwyczaj pojawia się ok. 4-6 razy i trwa 2-3 dni.





Burza piaskowa (burza pyłowo-piaskowa) to zjawisko atmosferyczne wywołane przez silne wiatry związane z wtargnięciem chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne i półpustynne, lub przez feny napotykające na swojej drodze luźny materiał skalny, zwietrzelinę, piasek i pył.

Burza piaskowa powstaje zazwyczaj wskutek konwekcji powietrza. Promienie Słońca rozgrzewają piasek, co powoduje podgrzanie mas powietrza znajdującego się bezpośrednio nad nim, co z kolei powoduje wzniesienie się gorącego powietrza, a ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia i powstanie silnego wiatru.

Największe z burz piaskowych sięgają nawet do 2,5 km wysokości, niektóre z nich są nawet widzialne z kosmosu.

Burze piaskowo - pyłowe występują głównie na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej, na Półwyspie Arabskim, Pustyni Gobi w Mongolii, Saharze oraz innych pustynnych obszarach na świecie. Burze piaskowe występują także na Marsie na skalę znacznie większą niż na Ziemi. Niektóre z marsjańskich burz pokrywają nawet całą planetę i trwają nawet kilkaset dni.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: