środa, 28 kwietnia 2010

Smaki Afryki - przyprawy



Egipskie ulice kuszą kolorowymi straganami, pięknymi barwami i egzotycznymi zapachami. Jako pamiątkę z wakacji warto przywieźć aromatyczne przyprawy, zioła, lub suszone kwiat hibiskusa, które naszym potrawom dodadzą nutki egzotyki :)






Egipska kuchnia jest wynikiem położenia kraju i jego różnorodności historycznej. Przenikają się tu wpływy afrykańskie, arabskie i śródziemnomorskie.



W Egipcie z łatwością można znaleźć ostre przyprawy, jednak kuchnia egipska nie obfituje w pikantne potrawy. Dania preferowane w Egipcie są najczęściej daniami bezmięsnymi, z dużą ilością warzyw, a ich podstawą jest ful (duża brązowa fasola) oraz różnego typu przyprawy i zioła, które powodują, iż nawet najbardziej "zwykłe" potrawy nabierają wyśmienitego smaku., m. in. kurkuma, szafran, kolendra, imbir, sezam, goździki, pietruszka oraz mięta.



Kurkuma to przyprawa o silnym zapachu i o korzennym, lekko gorzkim smaku. Jest ona składnikiem proszku curry, oraz musztardy. Wykorzystywana jest w kuchni do barwienia ryżu, makaronu i warzyw konserwowanych w occie, ciast drożdżowych i biszkoptowych. Wyśmienicie sprawdza się w przyprawianiu potraw z drobiu, zup kremowych (np. szczawiowa). Kurkuma jest bardzo aromatyczna i komponuje się z roślinami strączkowatymi m.in. fasolami, soją, soczewica.

Szafran to najdroższa przyprawa na świecie. Nadaje niepowtarzalnego aromatu i przyjemnego żółtego koloru potrawom z ryżu, sosom, zupom i ciastom. Dobrze komponuje się z bazylią i oregano. Szafranu używa się w małych ilościach, aby potrawa nie stała się gorzka. Szafran jest uznany także jako afrodyzjak.
Kolendra stosowana jest w kuchni chińskiej i indyjskiej. Owoce kolendry są idealne do mięs (baraniny, wieprzowiny, dziczyzny, do nadziewanej i pieczonej gęsi), do pasztetów, sosów, jaj, marynat jarzynowych, grzybów, wódek, likierów, wina, a także do marynowanych śledzi, past, ogórków, jarzyn.Wchodzi w skład pieprzu ziołowego, garam, masala, curry.

Imbir ma ostry zapach i korzenny, palący smak. Służy do aromatyzowania kompotów, likierów, grzanego wina oraz piwa, a także pierników, pikli, marynat z dyni i ogórków, sosów, pasztetów i flaków. Jest składnikiem mieszanki curry i dodaje się go do wielu azjatyckich dań z warzyw.

Goździków używa się jako przyprawa do konfitur, kompotów, marynat, ciast oraz do grzanego wina i piwa.

Mięta jest stosowana do aromatyzowania zup, szczególnie z groszku, pieczonych ryb, zapiekanek, surówki z kapusty, szpinaku i ziemniaków, a także deserów i sałatek owocowych oraz dipów na bazie jogurtu. W kuchni greckiej i tureckiej jest dodawana do tłustych mięs (świetnie pasuje do baraniny i kurczaka), ponieważ nadaje im ciekawy aromat i ułatwia trawienie. Mieszkańcy Północnej Afryki robią z niej bardzo słodki napar, który idealnie gasi pragnienie i orzeźwia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: