sobota, 15 maja 2010

Red Sea i jego mieszkańcy - murena


Morze Czerwone leży pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim. Rozciąga się od Kanału Sueskiego do Cieśniny Bab al-Mandab łączącej Morze Czerwone z Zatoką Adeńską. Nazwa tego morza pochodzi od gatunku sinic (Trichodesmium erythraeum), które żyją w tym akwenie. Chlorofil tych alg zawiera pigment koloru pomarańczowo-czerwonego, dzięki czemu w niektórych porach roku woda posiada miejscami kolor czerwony, a nie lazurowo-turkusowy jak mogłoby się wydawać :)

Temperatura wody spada w zimie do 20°C, a latem przekracza 28°C, natomiast na głębokości poniżej 300m temperatura wody jest stała i wynosi 22°C. Morze Czerwone charakteryzuje się wysokim stopniem zasolenia, sięgającym nawet 40%.


Morze Czerwone zamieszkuje wiele gatunków stworzeń morskich. Wspólną ich cechą jest fantastyczne ubarwienie, które cieszy oczy fanów nurkowania, stanowi prawdziwy raj dla płetwonurków. Piękno podwodnego świata można podziwiać nie tylko nurkując głębinowo (z butlą i całym akwalungiem), ale także przy pomocy ABC nurkowego (maska, rurka i płetwy) ponieważ widoczność sięga nawet 30 m.



Murena zamieszkuje obrzeża raf i laguny. W ciągu dnia przebywa ona w jamie skalnej, zaś dopiero w nocy wychodzi na żer., dlatego nie zaleca się wchodzenia do morza po zmroku.



Podczas oddychania murena otwiera szeroko paszczę, co nadaje jej drapieżny wygląd. Jest całkowicie niegroźna, gdy nie narusza się jej prywatności. Jednak przy podziwianiu podwodnego świata często zapominamy o bożym świecie, co może nas narazić na atak ze strony mureny. Należy więc zachować ostrożność i rozwagę.


Na koniec nieco ciekawostek o murenach w liczbach:

długość nawet do 300 cm (murena olbrzymia - gigant moray);
średnio długość mureny wynosi ok. 100 cm;
można je spotkać na głębokościach od 2 do 60 m;



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: