sobota, 8 maja 2010

Ten, który się rozwija... - Skarabeusz



Skarabeusz jest jednym z najstarszych i powszechnie stosowanych symboli w Starożytnym Egipcie. Symbolizuje on wędrówkę słońca po niebie i odrodzenie.

Bóstwo Starożytnego Egiptu znane pod nazwą Chepri było czczone pod postacią skarabeusza. Imię tego boga znaczy "ten, który się rozwija", "stający się". Egipcjanie wierzyli, że skarabeusze rodzą się z niczego.



Skarabeusz w Egipcie, potężny symbol ponownych narodzin, należał do najczęstszego wyposażenia grobowców. Wytwarzany z kamienia, fajansu, drogich metali, często z kości słoniowej lub kości innych zwierząt, pełnił funkcję amuletu. Zazwyczaj noszony był w postaci naszyjnika lub obrotowego pierścienia.

W okresie Średniego Państwa upowszechniły się jako forma pieczęci; na podstawie zazwyczaj wyryte było imię urzędnika. Skarabeusze stanowiły popularne obiekty wymiany i są odnajdywane we wszystkich krajach, z którymi Egipt utrzymywał kontakty. Rysunki i symbole skarabeusza przedstawiane były w uproszczonej formie, z typową ząbkowaną główką i wypukłym pancerzykiem.

źródło: wikipedia


W kompleksie świątynnym w Karnaku znajduje się święta sadzawka. Przy niej za czasów Amenhotepa III postawiony został pomnik wielkiego kamiennego skarabeusza. Siedmiokrotne okrążenie skarabeusza ma według jednych przynieść szczęście, według innych zmiany, np. nowego partnera życiowego. Ponieważ wersje są różne, to jeśli ktoś nie pragnie zmian lepiej niech nie ryzykuje ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: