piątek, 22 kwietnia 2011

Czy pisanki pochodzą z Egiptu?


Sporo obyczajów i obrzędów egipskich pochodzi z bardzo dawnych czasów. Między innymi jest to święto wiosny (Festiwal Wiosny) znane jako Sham el Nessim. Obchodzone jest w pierwszy poniedziałek po koptyjskiej Wielkanocy (w tym roku przypada 25 kwietnia). Święto to jest związane z chrześcijaństwem, ale także muzułmanie celebrują ten dzień, spędzając ten dzień w gronie rodziny.

Sham el Nessim jest świętowane najczęściej na świeżym powietrzu. W Kairze w tym dniu każde wolne miejsce na trawnikach nad Nilem jest zapełnione świętującymi egipskimi rodzinami.


Tradycyjnie w koszu piknikowym muszą się znaleźć tzn. solone ryby (makrele, sardynki), gotowane malowane jaja, cebula dymka i sałata. Każda z tych potraw ma swoje znaczenie.

W starożytnym Egipcie wierzono, że ofiary z ryb składane bogom zapewnią dobre zbiory. Ryby solone symbolizowały płodność i dobrobyt.

Do grobowców egipskich wkładano jajka, symbol nowego życia. Barwione jaja z czasów faraonów są bezpośrednimi poprzednikiem naszych dzisiejszych pisanek.



W starożytnym Egipcie motywem zdobniczym jajek były skarabeusze z dwoma postaciami ludzkimi. W Kairze na jajkach uwieczniano wizerunki sławnych mężów.

Natomiast do oczodołów mumii wpychano cebulę i rysowano to warzywo na ścianach grobowców. Dla dzisiejszych Egipcjan cebula ma inne znaczenie symboliczne. Chroni przed złym spojrzeniem i zazdrością, a poza tym ma właściwości lecznicze. Natomiast sałata daje poczucie optymizmu na początku wiosny.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: