czwartek, 7 kwietnia 2011

Świątynia Luksorska i Muzeum Luksorskie



Ze świątyni w Karnaku możemy dojść procesyjną Aleją Sfinksów do Pierwszego Pylonu Świątyni Luksorskiej, którego strzegą cztery kolosy Ramzesa II.

google


Pomiędzy nimi stały kiedyś dwa obeliski. Pierwszy pylon o szerokości 65 metrów na rozkaz Ramzesa ozdobiono scenami ilustrującymi słynne zwycięstwo Ramzesa nad Hetytami w bitwie pod Kadesz.


by Anita

Przed pylonami znajdowały się niegdyś dwa 25-metrowe obeliski (jeden z nich został wywieziony w 1833 r. do Paryża i ustawiony w 1836 roku, na Placu Zgody) oraz sześć posągów Ramzesa, królowej Nefertari i ich córki Maritamon. Do naszych czasów przetrwały tylko dwa z nich (trzeci jest odrestaurowany).



Za pylonami znajduje się dziedziniec Ramzesa II otoczony podwójną kolumnadą. Bezpośrednio za pylonami, po prawej stronie znajduje się kaplica Hatszepsut, po lewej, na ruinach świątyni, zbudowano meczet Abu al-Haggag.

by Anita

Świątynia Luksorska (tzw. Harem Południowy ze względu na patronat boga płodności Amona) - znana jest także jako Świątynia Narodzin Amona. Budowę świątyni rozpoczął Amenhotep III, jego następcy kontynuowali dzieło rozbudowując świątynię. Ostateczny kształt otrzymała za czasów Ramzesa II. Kolumny stojące w tej świątyni mają głowice w kształcie rozwiniętych kwiatów papirusu.


by Anita


Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w 1989 r., na dziedzińcu odnaleziono 20 posągów królewskich ukrytych pod posadzką jeszcze w starożytności. Najstarsze z nich pochodzą z czasów Amenhotepa.

by Anita

Po upadku Teb, świątynia została zapomniana, zasypana przez piaski, na których z biegiem czasu rozrosło się miasteczko Luksor. Z ziemi wystawały wówczas jedynie fragmenty kolosów Ramzesa i wierzchołki obelisków. Kiedy rozpoczęto prace wykopaliskowe, przesiedlono mieszkańców i przeniesiono ich domy, pozostawiając jedynie meczet al-Hadżadża - w którym spoczywa patron Luksoru - Yusuf Abu al-Haggaga. Legenda głosi, że każdemu, kto chciał zburzyć meczet, przydarzało się straszne nieszczęście.

by Anita

W czasach rzymskich na terenie świątyni mieścił się obóz wojskowy. Chrześcijanie używali świątyni jako kościoła. W kilku miejscach możemy zobaczyć pozostałości fresków:

google



Tak więc w przeciągu wieków w świątyni luksorskiej spotkały się 3 wielkie religie: staroegipska, koptyjska i muzułmańska.



W nocy jest pięknie podświetlona i sprawia wrażenie tętniącego życiem placu.

by Anita

Aleja po której obu stronach stoją kamienne sfinksy, ma szerokość 76 m, a długość około 3 km.



Została wybudowana w czasach faraona Amenhotepa III i służyła jako droga procesji między świątyniami w święto Opet.



Święto Opet, w którym każdy faraon musiał osobiście wziąć udział po intronizacji, stwarzało okazję do wielkiej zabawy dla całego miasta. Procesja świętych barek Triady Tebańskiej ruszała z Karnaku, skąd Amon -Ra wyruszał w odwiedziny swojej małżonki Mut. Wśród całego korowodu byli kapłani, mieszkańcy pałacu i rodzina królewska, zwykli poddani, a nawet rzeźnicy prowadzący woły rzeźne na ofiarę dla bóstw.


Było to święto w którego czasie barki Bogów Amona, Mut (jego żony) , Chonsu (syn Amona) oraz barka faraona kapłani przenosili do świątyni w Luksorze. Procesja trwała od jedenastu do dwudziestu siedmiu dni.

Obecnie aleja procesyjna wygląda tak i często służy miejscowym dzieciakom jako plac zabaw:


Na wschodniej stronie Nilu zostaje nam jeszcze Muzeum Luksorskie do zwiedzenia.

Muzeum usytuowano przy promenadzie nad Nilem, w połowie drogi między świątyniami w Karnaku i Luksorze. W jego zbiorach znajduje się bogata kolekcja dzieł sztuki, pochodzących ze świątyń i nekropolii na terenie starożytnych Teb.

Niezwykle ciekawe przedmioty pochodzą z grobowca Tutenchamona znajdującego się w Dolinie Królów – złocona głowa bogini Hathor, łoże pogrzebowe oraz barki, mające za zadanie ułatwić faraonowi przedostanie się na tamten świat.

Można tu także oglądać reliefy pochodzące ze świątyni Echnatona w Karnaku, przedstawiające sceny z życia codziennego i znakomicie zachowane posągi z okresu Nowego Państwa. Warto zwrócić uwagę na statuę Thotmesa III, odnalezioną w Karnaku.


Świątynia w Karnaku, świątynia Luksorska oraz Muzeum to główne zabytki wschodniej strony Nilu. Następnym punktem wycieczki będzie zachodni brzeg Nilu. Aby tam się dostać, proponuję rejs feluką po życiodajnych wodach Nilu.... :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: