niedziela, 23 stycznia 2011

Zwycięzca konkursu fotograficznego wyłoniony :))



Dziękuję wszystkim uczestnikom biorącym udział

w konkursie fotograficznym "Egipskie inspiracje"za piękne zdjęcia

oraz członkom grupy "Piaski Pustyni" na facebook'u za czynny udział w głosowaniu


Wygrało zdjęcie Justyny Jarzyńskiej :))


Justyna komentuje swoje zdjęcie: "Wiadomo, że Egipt to świat Faraonów, piramid itp. Ale nie zapomnijmy o naszych pupilkach. Mnie się Egipt kojarzy z kotami :) tutaj kociaczek, który ogrzał mnie w te mrozy :D

Konkurs dotyczy zdjęcia nawiązującego do tematyki egipskiej. Kot jak najbardziej w kulturze egipskiej jest obecny, nawet groziła kara śmierci za zabicie kota. Ktokolwiek zabije kota w Egipcie, zostaje skazany na śmierć, bez względu na to, czy popełnił to przestępstwo umyślnie czy nie. Ludzie zbierają się i zabijają go. Nieszczęśliwy Rzymianin, który przypadkiem zabił kota ,nie mógł zostać ocalony ani przez Króla Ptolemeusza ani w skutek strachu jaki budził Rzym.” (Diodorus Siculus)"



Serdecznie gratuluję!!!
Nagroda już czeka na wręczenie :))

sobota, 22 stycznia 2011

Do dziś strzegą ruin świątyni Amenhoptepa III - kolosy Memnona

Postawione ok 1370 roku p.n.e. w Tebach Zachodnich postacie, tzw. kolosy Memnona, przedstawiające faraona Amenhotepa III, stanowią jedyną zachowana część świątyni grobowej tego faraona, która częściowo zniszczona została prawdopodobnie przez trzęsienie ziemi ok. roku 1210 p.n.e., a następnie przez częste wylewy Nilu.

Kilka słów o posągach

Same posągi mierzą 15,6 m. wysokości, gdy do tego dodamy wysokość postumentu, to wyjdzie 17,9 m. Jeden kolos, wyryty ze skalnych bloków kwarcu waży prawie 800 ton. Same stopy mają 2 m. długości i 1 m. grubości!

Po bokach posągów wyryto 2 postacie kobiet. Jedna z nich przedstawia żonę Amenhotepa III, a druga jego matkę. Boczne ściany tronu ozdobione są reliefem składającym się z dwóch bóstw, obrazujących Nil.

Posąg południowy (str. lewa) i posąg północny (str. prawa)

Nieco historii

Posągi przedstawiają faraona Amenhotepa III. Jest to ciekawa postać. Jako dwunastolatek poślubił Teje, dziewczynę, która wywarła wielki wpływ na dalsze jego panowanie i losy całej dynastii. Wpływ Teje na losy państwa wynikał głównie z jej mądrości oraz mocy i niezłomności charakteru. Brała czynny udział we wszystkich przedsięwzięciach dotyczących funkcjonowania państwa: wielkich świętach religijnych, polityce wewnętrznej i zagranicznej. Przeżyła swego męża o około osiem lat. Współrządziła państwem, najpierw jako żona, a później jako jako matka władcy, małoletniego Amenhotepa IV.

/źródło: @touregypt.net/


Ze związku Amenhotepa z Teje narodzili się: najstarszy syn Totmes, Amenhotep - następca, późniejszy faraon Echnaton, oraz cztery córki: Sitamon, Isis, Henuttaunebu i Nebetah.

Na miejsce swego wiecznego spoczynku Amenhotep wybrał nieużywaną dotąd, zachodnią cześć
Doliny Królów. W 1798 roku grobowiec (KV22), został odkryty i częściowo zbadany przez Edouard'a Devillier'a, uczestnika napoleońskiej wyprawy do Egiptu. W lutym 1915 roku pracował w nim Howard Carter, który odnalazł kilka niewielkich przedmiotów o muzealnej wartości.

/źródło: @old-photos.blogspot.com/


Legendy i wierzenia

Jeden z posągów został uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 27 r. p.n.e. Od tamtej pory wydawał dźwięki przy wschodzie słońca. Wg wierzeń Greków dźwięki te miały być skargą syna Memnona, wznoszoną do matki Eos.

Niestety, po renowacji posągu dźwięki ustały. Tak naprawdę spowodowane były ogrzewaniem się skał po zimnych nocach.


Dobrze wiedzieć

Kolosy Memnona zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

niedziela, 16 stycznia 2011

Deszczowy Egipt...



Od grudnia w Egipcie panuje bardzo deszczowy klimat. Dla osób, które są przekonane, że w Egipcie zawsze świeci słońce może być szokiem zobaczenie piramid w ulewnym deszczu. Także temperatura nie rozpieszcza. Na przykład w Kairze temperatura spada do kilkunastu stopni w dzień i do kilku stopni powyżej zera w nocy.

W grudniu w Aleksandrii i al-Dikhila z powodu ulewnych deszczy i burz, wiatru i wysokich fal zamknięto dwa porty, aby zapobiec wypadkom. 30 grudnia'2010 drogi Suez-Sokhna zostały zamknięte z powodu zalania.

/źródło: http://www.almasryalyoum.com



zdjęcie: Tarek Alfaramawy


Generalny Urzędu Meteorologii poinformował 13 stycznia'2011, że przez Egipt w ciągu 72 godzin przetoczy się fala ulewnych deszczów i burz. Ostrzega także przed powodzią na na półwyspie Synaj.

Prognozy pogody zapowiadają od 15 do 17 stopni Celsjusza w nadmorskich miastach, od 16 do 18 stopni Celsjusza w Dolnym Egipcie, Kairze i północnej części Górnego Egiptu, a temperatura od 20 do 21 stopni Celsjusza będzie w południowej części Górnego Egiptu.

/źródło: http://www.almasryalyoum.com/


zdjęcie: Tarek Wageeh


Podobne temperatury i opady deszczu zapowiadane są na najbliższe dni. Turyści wybierający się do Egiptu mogą być świadkami deszczowych chmur, zawisających nad całym Kairem, którym mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne i gwałtowne wiatry. Tak więc kochani parasole, płaszcze przeciwdeszczowe czasem mogą się przydać także w kraju faraonów :)


Taka pogoda jest charakterystyczna dla miesięcy zimowych w Egipcie, jednak tak dużego nasilenia opadów nie było od wielu lat. W zeszłym roku podczas styczniowego pobytu w Hurghadzie byłam świadkiem nawałnicy z błyskawicami, jaka przeszła nad miastem. Pamiętam, jak jeden z Egipcjan powiedział nam, że popada maksymalnie kilkanaście minut i przestanie ;) Jednak pomylił się nieco, bo lało od godzin wieczornych przez całą noc. Rano w Hurghadzie zarządzono generalne porządki :) wszystkie siedziska z coffe shopów i beach barów wystawiono do słońca i suszono. Na głównej ulicy Sheraton street pomiędzy wysokimi krawężnikami stało do 20 cm wody. W naszym hotelu od parteru po dach usuwano wodę, jaka dostała się do hotelu. Za to w pokoju czekało na nas łóżko wodne :)) przez taras nalało się nam wody po kostki w pokoju, a dywanik pływał sobie spokojnie na środku pokoju :D

Kilka shotów z deszczowej ulewy (styczeń 2010):




Zdjęcia pochodzą z zaprzyjaźnionego bloga Wielbłądem i osiołkiem po Egipcie,
do odwiedzenia którego serdecznie zapraszam.




Zapraszam też do przeczytania posta dotyczącego nauki słówek na temat pogody :))

oraz kilka nowych słówek:

zachmurzyło się - ig-gaww' gayyim
wypogodziło się - ig-gaww' rattab
niebo jest zachmurzone - is-sama mgayyima
niebo jest bezchmurne - is-sama safya
w Egipcie deszcze są rzadkie - il-matar fi l-masr' alil 'awi
pogoda w tym roku jest zmienna - ig-gaww' fi s-sana di mit'allib

błyskawica - bar'a
chmura - sahaba
grzmot - ra'd
mokry - mablub
pogoda - gaww
temperatura - harara
zimno - bard
zimny - barid


sobota, 15 stycznia 2011

Zagłosuj na Bloga Roku :)



Witam wszystkich czytelników bloga "Piaski Pustyni".

Mój blog bierze udział w konkursie Blog Roku 2010 w kategorii Podróże i szeroki świat.

Jeśli chcesz oddać na niego głos, wyślij SMS o treści D00064 (D zero zero zero 64) na numer 7122. Koszt SMS, to 1,23 zł brutto.

http://www.blogroku.pl/piaski-pustyni,gwe9b,blog.html

Głosowanie sms będzie trwać od 11.01.2011 godz. 15.00 – 20.01.2011 godz. 12.00

Uwaga: z jednego numeru telefonu można oddać po jednym głosie na dany blog.

***

W podziękowaniu za każdy oddany głos
posyłam Wam wielbłądzi uśmieszek :)




piątek, 14 stycznia 2011

"Egipskie inspiracje" - zdjęcia zgłoszone do konkursu


Dziękuję wszystkim za udział w konkursie.

Zgodnie z regulaminem dzisiaj rozpoczynamy głosowanie na najlepsze, najciekawsze, zdjęcie w temacie "Egipskie inspiracje". Na prośbę wielu uczestników przedłużam termin głosowania, zakończy się ono 22 stycznia 2011r. Aby zagłosować na zdjęcie, należy dołączyć do grupy "Piaski Pustyni" i zagłosować na zdjęcie klikając "Lubię to" pod danym zdjęciem (bezpośredni link do danego zdjęcia pod miniaturką).

Ogłoszenie wyników odbędzie się 23 stycznia.


Zdjęcia zgłoszone do konkursu:


Hanna Krawczak "widok z pokoju w hotelu w Hurghadzie"
http://www.facebook.com/
***

Ewa Khal "Na pustyni w Safadze w listopadzie było super. Wynajęliśmy ze znajomymi prywatnie jeepa i taką pustynię mieliśmy jak nikt. Zaznaczam, iż znajomi to Egipcjanie :) było cudnie. Cały dzień na pustyni... Polecam - Safaga jest śliczna :P"
http://www.facebook.com
***

Kasia Korzeniewska "Muhammad Ali Mosque - Kair. Wzorowany co prawda na tureckim, ale jak dla mnie jest najpiękniejszym wnętrzem Egiptu jakie miałam okazję zobaczyć jadąc od Asuanu do Kairu. Urzekły mnie zwłaszcza lampy zwisające z sufitu i widok kopuł od wewnątrz oraz dziedziniec z galeriami poprzedzający wejście. Chciałabym się tam jeszcze kiedyś znaleźć. Miejsce oczarowuje swoim pięknem. Pierwsze wrażenie jakie wywołało u mnie to swoisty spokój i odczucie że mogłabym tam spędzić co najmniej cały dzień :)"
http://www.facebook.com/
***

Gabriela Wiktoria "Skrawek życia w Egipcie - (siedząc na ulicy można bardzo dobrze się bawić) ;) Widac zwinnego pana na rowerze i dominujący róż, zarówno u kobiet jak i mężczyzn :)"
http://www.facebook.com/
***

Ilona Kapica "Góra Mojżesza w grudniowym śniegu"
http://www.facebook.com/

***

Arkadiusz Jakubczyk "Obelisk Totmesa I w Karnaku, fotka zrobiona trochę nietypowo :)"
http://www.facebook.com/
***

Adriana Pęcek "Camel"
http://www.facebook.com/
***

KaroLina El "..cisza w fayoum.. luty 2010"
http://www.facebook.com/
***

Ania Sośnierz "Derwisz - Tanura"
http://www.facebook.com/
***

Anna Kaczanowska "Chwila nieuwagi i nasze jedyne źródło wody pitnej zostało skradzione przez spragnionego zwierza ;)"
http://www.facebook.com/
***

Sylwia Badach "piękny zachód słońca na pustyni, grudzień 2010"
http://www.facebook.com/
***

Małgorzata Marosz "częściowe zaćmienie słońca 04.01.2011 - egipskich ciemności dzień ^^"
http://www.facebook.com/
***

Anna Łuszczyc "Prawie "Mercedesy" :-)"
http://www.facebook.com/
***

Justyna Jatowt "szczery uśmiech wielbłąda:)"
http://www.facebook.com/
***

Grażyna Pielewska "Wielbłądzi uśmieszek :)"
http://www.facebook.com/
***

Justyna Jarzyńska "Wiadomo, że Egipt to świat Faraonów, piramid itp. Ale nie zapomnijmy o naszych pupilkach. Mnie się Egipt kojarzy z kotami :) tutaj kociaczek, który ogrzał mnie w te mrozy :D"
http://www.facebook.com/
***

Magda Chałupka "wstęp do rozważań o dzieciństwie"
http://www.facebook.com/
***

Adrianna Buszka "Przekraczając zwrotnik Raka"
http://www.facebook.com/
***

Lukasz Buszka "Kolory Egiptu"
http://www.facebook.com/

***

Małgorzata Bartosiak "Samotne drzewo w morzu piasku pustynnego"
http://www.facebook.com/



Zapraszam do głosowania !!!


Online

Na Piaski Pustyni zawitało już: